تبلیغات
دنیای گجت و فناوری و بازی های جدید
قالب وبلاگ
دنیای گجت و فناوری و بازی های جدید
فناوری حرفه ای 
نویسندگان
نظر سنجی
دوست دارید خبرها بیشتر درباره ی چه چیزی باشد؟

                          جزئیات فرود تاریخی «كنجكاوی» بر سیاره سرخ
ناسا در تلاشی بلندپروازانه‌ برای رسیدن به مریخ، روز دوشنبه (۱۶ مرداد) بزرگترین كاوشگر خود را با موفقیت بر سطح سیاره سرخ فرود آورد.
جزئیات فرود تاریخی «كنجكاوی» بر سیاره سرخ
به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، مریخ‌نورد «كنجكاوی» با ابعاد قابل مقایسه با یک خودرو و هزینه ساخت بیش از دو و نیم میلیارد دلار پس از هشت ماه و نیم سفر در مسافت ۵۶۶ میلیون كیلومتری میان زمین و مریخ كه از نوامبر ۲۰۱۱ آغاز شده بود، با شیوه فرودی كه برای اولین بار اجرا شده، توانست با موفقیت در دهانه «گیل» مریخ فرود بیاید.

این فرود توسط مدارگرد اودیسه و با ۱۴ دقیقه تاخیر به یكی از آنتن‌ها در استرالیا اطلاع داده شد. كنجكاوی به محض فرود در توئیتر اعلام كرد: «من به سلامتی در مریخ هستم، دهانه گیل من درون تو هستم.»

ناسا دقایقی پس از فرود نخستین تصاویر ارسالی از مریخ نورد «كنجكاوی» را منتشر كرد.

در پی این فرود موفق، موجی از شادی مهندسان و دانشمندان ناسا در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا و تعداد زیادی از خبرنگاران و عكاسان و چهره‌های علمی و غیر علمی در خارج از آن و جمعیت زیادی از دوستداران اخبار فضایی در میدان تایمز را در بر گرفت.

هدف از پرتاب این كاوشگر كه هفتمین كاوشگر ناسا در مریخ است،‌ بررسی امكان وجود حیات میكروبی در گذشته یا حال این سیاره و ارزیابی جو آن برای آماده‌سازی سفرهای انسانی و سكونت احتمالی اعلام شده‌ است.

فرود این آزمایشگاه سیار علمی شش چرخ توسط یک جرثقیل هوایی و بزرگ‌ترین چتر مافوق صوت جهان صورت گرفت. این شیوه برای اولین بار اجرایی شده چرا كه كاوشگرهای دیگر ناسا موسوم به روح فرصت برای فرود از كیسه‌های هوا استفاده كرده بودند.

كنجكاوی پس از هفت دقیقه عبور سخت از جو مریخ به سطح آن نزدیک شده و سپس توسط جرثقیل هوایی به آرامی بر سطح این سیاره فرود آورده شد.

كاوشگر كنجكاوی به محض ورود به ارسال یك تصویر غبار‌آلود از چرخ‌های خود بر روی سطح دهانه گیل که توسط دوربینی در قسمت عقب آن گرفته شده، پرداخته و فرود موفقیت‌آمیز این مأموریت را تأیید کرد. در روزهای آینده انتظار می‌رود كه این كاوشگر اولین تصاویر رنگی خود را از سطح محل فرود خود به زمین ارسال كرده و در هفته‌های آینده اولین سفر كوتاه خود را آغاز كند.

باراک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده هم با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به فرود موفقیت‌آمیز کنجکاوی به عنوان پیچیده‌ترین آزمایشگاه سیار که تا امروز بر سطح سیاره‌ای دیگر فرود آمده، این عملیات را افتخاری بی‌نظیر و نقطه عطفی تاریخی توصیف كرد.

چارلی بولدن، رئیس ناسا طی سخنانی در جمع خبرنگاران كه در میان شادی و هیاهوی دانشمندان و مهندسان در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا ایراد شد، اظهار كرد: امروز چرخ‌های كنجكاوی مسیر را برای ورود انسان به مریخ روشن كرده است. كنجكاوی كه پیچیده‌ترین كاوشگر ساخته شده تاكنون بوده، اكنون در سطح مریخ قرار دارد و در آنجا به جست‌و‌جوی پاسخی برای سوال قدیمی دانشمندان در مورد امكان وجود حیات در این سیاره خواهد پرداخت.

به گزارش ایسنا، كاوشگر یك تنی کنجکاوی كه از نیروی اتمی برای حركت خود بهره می‌گیرد قرار است به مدت دو سال روی سطح مریخ باقی مانده و طی این مدت در محل فرود خود در نزدیکی استوای مریخ آزمایشهای مختلفی را انجام دهد. بررسی‌های پیشین نشان داده كه مواد معدنی زیادی در کوهی نزدیك به دهانه گیل وجود دارد که احتمالا وجود آب در گذشته باعث ایجاد آنها شده‌است.

كاوشگر كنجكاوی از ۱۰ ابزار علمی پیچیده برخوردار است كه شامل آزمایشگرهایی برای بررسی آب‌وهوا، میزان تابش و دیگر شرایط این سیاره، دو دوربین برای ثبت تصاویر سه بعدی و پانوراما و یك لیزر تبخیر كننده سنگ برای تعیین عناصر شیمیایی آنهاست. همچنین یك بازوی روباتیك دو متری با قابلیت گسترش از كاوشگر برای بررسی دقیقتر محیط اطراف دستگاه و یك حفار برای نمونه‌برداری از درون سنگها بر روی این مریخ‌نورد نصب شده است.

كل فرآیند فرود بزرگترین كاوشگر ناسا در شش مرحله ورود به جو با سرعت ۲۰ هزار كیلومتر در ساعت در ارتفاع ۱۳۱ كیلومتری دهانه گیل، استقرار با چتر نجات ۱۵ متری توسط بزرگترین چتر فوق صوت برای كاهش سرعت سقوط كنجكاوی، جدا شدن سپر حرارتی و تصویربرداری از سقوط توسط دوربین زیر آن، تقویت موشك‌های روتر برای فرود بدون ضربه بر روی ابر بزرگ غبار با سرعت ۲.۴ كیلومتر در ساعت، جرثقیل آسمانی برای آویختن كاوشگر از فضاپیمای اصلی آزمایشگاه اكتشافی مریخ توسط چند نخ نایلونی و فرود در پی جدا شدن این نخ‌ها و دور شدن فضاپیمای حامل به مسافت ایمن انجام خواهد شد.

این در حالی است كه فضاپیمای آزمایشگاه اكتشافی مریخ پس از پایان سوخت آن بر روی سطح این سیاره سقوط خواهد كرد.

به گزارش ایسنا، مریخ‌نورد كنجكاوی كه با دو سال تاخیر بر روی موشك اطلس چهار به سوی این سیاره همسایه پرتاب شده، بر پایه كار كاوشگرهای قدیمی از جمله فرصت، یكی از دوقلوهای جستجوگر آب در سیاره سرخ ساخته شده است. ناسا امیدوار است در نهایت بتواند یك ماموریت سرنشین‌دار را به مریخ ارسال كرده و همچنین ماموریتهای روباتیك را به این نزدیكترین همسایه سیاره‌ای زمین ادامه دهد.

از حاشیه های دیدنی فرود تاریخی امروز در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا كه توجه رسانه ها را به خود جلب كرد، سنت‌های خوافی جالب كاركنان ناسا برای افزایش شانس موفقیت ماموریتهای فضایی بود.

در لحظات ورود «كنجكاوی» به سطح سیاره مریخ كه رسانه‌های جهانی و انبوهی از دانشمندان و مهندسان برای مشاهده این فرود در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا جمع شده بودند، متخصصان ناسا طبق سنت خرافی ماموریت‌های فضایی این سازمان برای بالا بردن شانس موفقیت این كاوشگر دست به دامن بادام زمینی شدند.

بادام‌زمینی های شانس یكی از مجموعه سنتهای خرافی مرتبط با شانس در این مركز فضایی است كه مدیران و مهندسان ناسا به آن دست می‌زنند.

رهبران گروه چندین قوطی بادام زمینی بوداده با پوست را برای بخش كنترل ماموریت، مركز عملیات كاوشگر و چندین اداره دیگر خریدند. این سنتی است كه به دوره ماموریتهای رنجر در روزهای اول ناسا برمی‌گردد.

در اوایل دهه ۱۹۶۰، ماموریتهای «رنجر» برای پرواز و برخورد به سوی ماه و ثبت تصویر پیش از این تصادم طراحی شده بودند. شش فضاپیمای اول چه در سكوی پرتاب یا در تلاش برای خروج از مدار زمین با مشكل مواجه شدند.

برای پرتاب رنجر هفت، یكی از افراد با خود بادام زمینی به اتاق كنترل آورده و ماموریت با موفقیت انجام شد. از آن زمان تا كنون این سنت همیشه در تمام ماموریت‌ها رعایت می‌شود.

این قوطیها با برچسبهایی با نوشته‌های «چیزهای به جرات شكست‌ناپذیر» پوشانده شده‌اند.

علاوه بر این بادام‌زمینی‌ها، مهندسان ناسا رسم های خرافی دیگری مثل مهره‌های نگرانی، خط ریش و نگه داشتن ریش تا برد نهایی (Playoff beard) هم دارند. كاركنان این سازمان از تی‌شرتها و سوزنهای ماموریت خاص برای بزرگداشت این كاوشگر برخوردار بوده و غذاهای خاصی را می‌خورند.

از دیگر نكات جالب فرود بزرگترین ساخته بشر بر روی یك سیاره دیگر، همزمانی آن با زادروز نیل آرمسترانگ - اولین انسانی كه قدم بر روی ماه گذاشت - است.

کوشش‌های بین‌المللی برای دست‌یابی به مریخ از سال ۱۹۶۰ آغاز شده و آمریكا، شوروی سابق، اتحادیه اروپا و ژاپن تعداد زیادی مدارگرد، فضاپیماهای کوچک و دیگر دستگاهها را به سوی مریخ اعزام کرده‌اند که میزان موفقیت این مأموریت‌ها تاکنون ۴۰ درصد بوده‌است؛ ناسا در این اقدامات بیشترین درصد موفقیت‌ها را داشته‌ است.طبقه بندی: اخبار،
[ سه شنبه 17 مرداد 1391 ] [ 01:23 ب.ظ ] [ نویسنده وبلاگ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام من نویسنده وبلاگ هستم و امیدوارم وبلاگم مورد توجه شما قرار بگیرد واز آن استفاده کنید.در این جا هر چیزی که به دنیای تکنولوژی تعلق داشته باشدبررسی می شود.امیدوارم با نظرهای خوبتان مرا در بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تماس با ما <